Świeca o wyjątkowym świątecznym zapachu
Top 10 prezentów na Święta
25 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Jak długo pali się świeca sojowa?

Jak długo pali się świeca sojowa?

Jednym z głównych atutów zapachowych świec sojowych jest dłuższy czas palenia. Co to oznacza w praktyce i na jak długo może wystarczyć jedna świeca? Czytaj dalej jeśli chcesz poznać instrukcję wyjaśniającą podstawowe zasady palenia takich świec. Odwiedź także nasz sklep i sprawdź jakie kompozycje zapachowe przygotowaliśmy.

Świece sojowe palą się dłużej niż tradycyjne

Tradycyjne świeczki zapachowe wytwarza się z parafiny. Materiał ten pozyskuje się z ropy naftowej. Jego wadą jest szkodliwość dla zdrowia, ale także wysoka temperatura topnienia. Produkt wykonany z parafiny topi się dopiero w temperaturze 60-65 stopni Celsjusza. Z tej przyczyny świeca tradycyjna podczas palenia generuje dużą ilość dymu. Jednocześnie topnieje bardzo szybko, dlatego nie nacieszysz się nią zbyt długo.

Świece sojowe wytwarza się z wosku sojowego, który cechuje się znacznie niższą temperaturą topnienia. Aby stopić wosk otrzymany z soi, wystarczy osiągnąć 45-50 stopni Celsjusza. Dzięki temu spalanie jest niemal bezdymne. Jednocześnie zapachy wydobywają się z większą intensywnością, gdyż nie są zagłuszane innymi zapachami związanymi ze spalaniem.

Jak długo palą się świece sojowe?

Ile godzin pali się świeca sojowa?

Głównym atutem związanym z niską temperaturą topnienia jest wytrzymałość. Czas palenia świecy sojowej jest o około 30-40% dłuższy niż czas palenia świecy tradycyjnej. Świeczka sojowa o pojemności 150 ml wystarczy na około 30 godzin palenia. Duże świece o pojemności 240 ml palą się dłużej — nawet przez 50 godzin.

Świece odlane z twardej parafiny są pozornie tańsze, jednak świece sojowe starczają na znacznie dłużej. W praktyce oznacza to, że zakup świecy sojowej jest bardziej opłacalny. Jeśli masz zamiar palić świece regularnie, to oszczędności będą całkiem pokaźne.

Podstawowe zasady palenia świec sojowych

Jeśli przyzwyczaiłeś się do świec parafinowych, musisz pamiętać, że zasady palenia świec sojowych są nieco odmienne. O czym należy pamiętać, aby prawidłowo palić świeczki sojowe?

Pierwsze rozpalenie

Z uwagi na niską temperaturę topnienia wosku rozpalenie świecy sojowej zajmuje nieco czasu. Częstym błędem nowicjuszy jest szybkie gaszenie świecy po zapaleniu jej w celu sprawdzenia zapachu świeczki. Aby przedłużyć żywotność świecy, należy poczekać ze zgaszeniem jej do momentu wytworzenia się tzw. basenu.

Czym jest basen? W ten sposób fachowo określa się stan, w którym wosk rozpuszczony jest na całej średnicy naczynia. Wosk powinien stopić się zarówno w okolicach knotu, jak i pod ściankami naczynia. Dzięki basenowi świeca będzie palić się równomiernie. Basen zabezpiecza też przed nagłym zgaśnięciem świecy. Ponadto zapewnia on mocniejsze wrażenia zapachowe.

Basen powstaje po około 2 godzinach palenia świeczki. Jeśli chciałbyś nieco przyśpieszyć ten proces, możesz owinąć świecę folią aluminiową.

świeca sojowa w szronionym szkle

Czas palenia w jednej sesji

Jeśli pierwsze rozpalenie masz już za sobą, możesz spokojnie rozkoszować się świecą. Pojedyncza sesja ze świecą zapachową nie powinna być jednak dłuższa niż 3-4 godzin. Dlaczego? Jeśli świeca pali się dłużej, knot ulega przesunięciu. Może to utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwi dalsze rozkoszowanie się świecą. Minimalny czas sesji wynosi 60 minut. Trzymaj się tych limitów, aby wydłużyć żywotność swojej świecy!

Drewniany knot a zasady palenia

Naturalne świece z ekologicznego wosku sojowego często wyposażone są w drewniane knoty. Zaletą takiego knota jest szybsze rozprzestrzenianie się zapachu. Ponadto tlący się drewniany knot wydaje charakterystyczny, przyjemny dźwięk, przypominający trzask drewna w kominku.Ponadto nasze knoty są nietuzinkowe, gdyż są okrągłe, co zapewnia im jeszcze ciekawszy design.

Pamiętaj, aby przed kolejnym zapaleniem takiej świeczki skrócić minimalnie knot, jednak ze względu na wspomniany wcześniej okrągły kształt, trudno go skrócić przy pomocy nożyczek. Niektórzy używają do tego specjalnego trymera. Jeśli nie posiadasz trymera najrozsądniej odwrócić świeczkę i ułamać palcem zwęgloną część knota.

Knot powinien być przycinany do takiej wysokości, aby wystawał minimalnie ponad poziom wosku. Idealna wysokość wynosi około 0,5 centymetra.

drewniany knot - jak palic swiece sojowe

Zasady bezpieczeństwa

Podczas palenia świecy musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim świecy należy używać w odpowiednim miejscu. Nie zapalaj jej w pobliżu zasłon, drewnianych bibelotów czy innych łatwopalnych elementów wyposażenia domu. Najlepiej postaw świeczkę na żaroodpornej i stabilnej podstawce, wykonanej na przykład z metalu. Nie zostawiaj zapalonej świeczki przy otwartym oknie, gdyż przeciąg może sprawić, że firanka zajmie się ogniem. Nie stawiamy ich również na parapecie okiennym ze względu na ich nierównomierne spalanie.

Świecę warto postawić w centralnym punkcie pomieszczenia. W ten sposób zagwarantujesz optymalne rozprzestrzenianie się zapachu. Po zakończeniu sesji pamiętaj o przewietrzeniu pokoju.

Sojowe świece zapachowe to nie zabawka. Nigdy nie zostawiaj zapalonych świeczek bez nadzoru dorosłego! Świece przechowuj z dala od zwierząt i małych dzieci, aby uniknąć przypadkowego połknięcia. Dobrym pomysłem jest trzymanie ich w zamkniętej szafie.

Nie przenoś zapalonych świeczek — roztopiony wosk jest gorący i może się wylać. Aby uniknąć oparzenia, najpierw zgaś świeczkę i poczekaj, aż wystygnie. Nie gaś świecy dmuchnięciem! Najbezpieczniejszym sposobem na zgaszenie świeczki jest odcięcie dopływu powietrza. W roli gasidła dobrze spisuje się metalowe wieczko od słoika. Wystarczy, że położysz je na świeczce i odczekasz kilkanaście sekund.

Jeśli przebywasz w dużym pomieszczeniu, możesz jednocześnie zapalić kilka świeczek. Pamiętaj jednak, aby zachować pomiędzy nimi dystans. Świece stawiaj w odległości ok. 25 cm od siebie. Dzięki temu unikniesz pożaru!

Maksymalny czas przydatności świec sojowych

Czy świece mają swój termin przydatności? Tak! Świece sojowe dobrej jakości swój aromat zawdzięczają esencjom zapachowym. Niestety olejki te po pewnym czasie tracą swoje właściwości.

Jeśli oczekujesz pełni wrażeń zapachowych, powinieneś zużyć świecę w ciągu 6 miesięcy od zakupu. Używanie „przeterminowanych” świec oczywiście nie jest szkodliwe. Musisz jednak liczyć się z tym, że ich zapach straci nieco ze swojej intensywności.

Świece nie powinny być odpalane od razu po wyprodukowaniu. Powinny przeleżeć około 2 tygodni. Dzięki temu ich zapach się wzmacnia. Każda świeca Macao Candles, zanim trafi do klienta, leżakuje właśnie przez ten czas. Dodatkowo jej zapach utrzymuje szczelne wieczko wykonane z drewna, na którym można wykonać indywidualny grawer.

Gdy świeca wypaliła się niemal w całości, zgaś ją, gdy pozostał 1 cm wosku. Dzięki temu łatwiej oczyścisz pojemnik z resztek wosku. Pusty pojemnik po umyciu możesz wykorzystać jako naczynie. W przypadku świec Macao Candles możesz skorzystać z innej ciekawej możliwości! Pusty pojemnik może zostać odesłany i ponownie napełniony zapachowym woskiem. W ten sposób unikniesz generowania niepotrzebnych odpadów!

jak dlugo pali sie swieca sojowa - przechowywanie siec

Przechowywanie świec sojowych

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność swoich świec, pamiętaj o przechowywaniu ich we właściwym miejscu. Postaraj się znaleźć dla nich zakątek, który będzie suchy i chłodny. Świecom szkodzą również promienie słoneczne. Mogę one doprowadzić np. do wypłowienia. Z tej przyczyny warto przechowywać świeczki w zamkniętej szafce bądź szufladzie. Świece muszą być przechowywane w pozycji pionowej.

Przechowywanie kilku świeczek w jednym miejscu może doprowadzić do wymieszania się zapachów. Aby uchronić się przed ulatnianiem się aromatu, postaraj się zabezpieczyć świece. Najlepszym zabezpieczeniem jest pokrywka dołączona do świecy. Jeśli ją zgubisz, możesz posłużyć się np. metalową pokrywką od starego słoika albo torebką foliową.

Pamiętaj, aby po zgaszeniu i wychłodzeniu wykruszyć knot do odpowiedniej długości. Sprawdź też, czy świeca nie jest zanieczyszczona (np. przez pyłek). Jeśli zauważysz jakiekolwiek zanieczyszczenia, postaraj się usunąć je w delikatny sposób. Odpowiednio przechowywane świeczki palą się dłużej.