Prezent na dzień kobiet – pomysły do 100 zł
7 marca 2022
Jaki zapach do biura lub gabinetu?
11 marca 2022
Pokaż wszystkie

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z domu

W Twoim domu panuje brzydki zapach? Marzysz o tym, by pomieszczenia wypełniały się miłymi dla zmysłów zapachami, przynoszącymi na myśl domową atmosferę? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na temat tego, jak sprawić, by Twój dom zawsze pięknie pachniał. Jeśli zatem jesteś zainteresowany i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teatr przejdź do dalszej lektury, a gwarantujemy, że nie będziesz żałować.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z domu?

Dom to miejsce, które najczęściej kojarzy się ze swobodą, wolnością oraz rodzinną atmosferą. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zależy Ci na tym, by w miejscu, w którym spędzasz znaczną część swojego życia, panował świeży zapach. Zapach stanowi niezwykle ważną część życia człowieka. Receptory węchu są bezpośrednio powiązane z pamięcią, a to z kolei przekłada się na wspomnienia, które przywołują na myśl konkretne zapachy. Wywoływanie wspomnień za pomocą zapachów, nazywane jest efektem Prousta.

Chcąc usunąć nieprzyjemny zapach z domu, warto postawić na sprawdzone sposoby takie jak:

  • Wietrzenie pomieszczeń,

  • Maskowanie zapachu za pomocą odświeżaczy powietrza,

  • Dogłębne sprzątanie.

Skąd się biorą nieprzyjemne zapachy w domu?

Nieprzyjemne zapachy w domu, mogą mieć wiele powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest źle działająca wentylacja. Jeśli zatem chcesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, nie oszczędzaj na dobrej wentylacji.

Kolejnym powodem, dla którego Twój dom może nieprzyjemnie pachnieć, jest zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Aby mieć pewność co do tego, że jakość powietrza w Twoim domu jest na odpowiednim poziomie, warto wietrzyć pomieszczenia przynajmniej raz dziennie. Samo wietrzenie mieszkania może jednak nie wystarczyć, by pozbyć się brzydkich zapachów.

Mówiąc o powodach, dla których dom może nieprzyjemnie pachnieć, nie można również zapomnieć o tym, jak istotną kwestią jest gotowanie. Zapach smażonej ryby może sprawić, że nieprzyjemny swąd będzie utrzymywał się przez cały dzień. Przypalone mleko również może wydzielać brzydkie zapachy.

Świeca sojowa z drewnianym knotem

Co pochłania nieprzyjemne zapachy?

Obecnie na rynku istnieje wiele profesjonalnych urządzeń mających na celu ,,pochłanianie zapachów”. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jednego z nich, dokonaj researchu oraz sprawdź, który model będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Ciekawym pomysłem może okazać się również zakup tak zwanego neutralizatora zapachów w sprayu, który doskonale poradzi sobie z różnego rodzaju zapachami. Jedną z najpopularniejszych metod na pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu są oczywiście odświeżacze powietrza, jednak przy tego typu środkach należy pamiętać o tym, że nie mogą być one stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Jednym z pomieszczeń, które należy omijać, spryskując dom odświeżaczem, jest oczywiście kuchnia.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym najczęściej mamy do czynienia z pozostałościami po posiłkach, które po pewnym czasie mogą skutkować bardzo nieprzyjemną wonią. Jak radzić sobie z tego typu problemem? Przede wszystkim należy unikać chemicznych specyfików, które mogą negatywnie oddziaływać na pożywienie. W kuchni dobrym pomysłem mogą okazać się świece. Decydując się na ustawienie kilku zapachowych świec w obrębie kuchni bądź salonu, możesz nie tylko sprawić, że Twój dom będzie pięknie pachniał, ale również doskonale się prezentował.

Świeczki kontra brzydki zapach

Choć obecnie na rynku można znaleźć wiele świec zapachowych, należy jasno podkreślić, że nie wszystkie będą dobrym wyborem. Zdecydowana większość świeczek jest bowiem wykonana z parafiny, która ma udowodnione szkodliwe działanie. Jakie świeczki zatem warto wybrać? Najlepszym pomysłem będą oczywiście świece wykonane z naturalnych materiałów takich jak wosk sojowy. Świece sojowe nie tylko są lepsze dla Twojego zdrowia, ale także zdecydowanie lepiej się prezentują, a także pachną! Zapalając świecie o ulubionym zapachu, możesz nadać swoim pomieszczeniom wyjątkowego stylu oraz przenieść się do magicznych momentów. Mówiąc o świecach zapachowych, nie można nie wspomnieć o tym, że doskonale maskują zapach dymu tytoniowego, a także przykry zapach stęchlizny. Dym papierosowy to wyjątkowo trudny przeciwnik, który roztacza swoją nieprzyjemną woń w całym pomieszczeniu.

Domowe sposoby na brzydkie zapachy

Jeśli chcesz samodzielnie pozbyć się przykrych zapachów, już spieszymy z pomocą. Mieszanka, która jeszcze nigdy nas nie zawiodła, składa się z trzech łyżek kuchennych sody oczyszczonej, octu spirytusowego oraz wody. Roztwór octu z sodą oczyszczoną można przelać do pojemnika ze spryskiwaczem bądź namoczyć w nim ściereczkę, a następnie przetrzeć nią wybrane powierzchnie.

Ciekawym pomysłem może okazać się również wykorzystanie rzeczy, które znajdują się w niemal każdej kuchni np. ziaren kawy lub cytryny. Plaster cytryny działa jak naturalny neutralizator zapachów. Pokrojona na plasterki cytryna może pozbyć się brzydkiego zapachu.

Inne sposoby na nieprzyjemne zapachy w domu

Oprócz wyżej wymienionych sposobów warto również wypróbować kominek na woski oraz olejki eteryczne. Do specjalnego wgłębienia należy włożyć wosk lub wlać olejek, a następnie w wyznaczonym miejscu umieścić małą świecę typu t-light. Dzięki systematycznemu podgrzewaniu zapach będzie się unosił po całym mieszkaniu. Posiadając kominek, można wykorzystać również resztki świec sojowych. Dzięki temu raz zakupiony produkt nie będzie się marnował.

Jak zadbać o przyjemny zapach w domu?

Sposobów na ładny zapach w domu jest wiele. To Ty decydujesz o tym, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Mówiąc o utrzymującym się przyjemnym zapachu, warto również wspomnieć o tym, jak istotne jest zachowanie czystości oraz porządku. Częste pranie tekstyliów takich jak ściereczki, obrusy, koce oraz zasłony również pomagają w utrzymaniu ładnego zapachu. Posprzątaną przestrzeń, warto dodatkowo uzupełnić ulubionymi świeczkami, by zapewnić sobie doskonałe wrażenia zmysłowe.

Zakup świeczki, wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą. Choć obecnie tego typu produkty są dostępne w niemal każdym markecie, większość z nich zawiera szkodliwe części oraz substancje. Kupując świeczkę, należy zadbać o to, by była ona w pełni bezpieczna dla zdrowia, a także doskonale się prezentowała. Świece Macao Candles spełniają wszystkie wyżej podane kryteria.

Świece zapachowe — zastosowania

Świece zapachowe stały się w ostatnim czasie doskonałą formą ozdobienia przestrzeni. Obecnie można dostać wiele świec, które oprócz pięknego i wyrazistego zapachu posiadają również niebanalny design. Kupując świece, możesz używać jej, jako dodatek do odprężającej kąpieli, pochłaniacz zapachów bądź też umilacz romantycznych kolacji. Dobrej jakości świeca może być również doskonałym prezentem dla bliskiej osoby.