Jak usunąć nieprzyjemny zapach z domu
7 marca 2022
Oryginalny prezent na Dzień Matki
23 maja 2022
Pokaż wszystkie

Jaki zapach do biura lub gabinetu?

Nasz zmysł węchu potrafi być zadziwiający. Mało kto zdaje sobie sprawę, że poszczególne zapachy są w stanie oddziaływać bezpośrednio na ludzką psychikę, wywołując przy tym szereg emocji.

Warto jest zadbać o odpowiedni wystrój wewnętrzny biur i gabinetów – doskonale bowiem wiemy o tym, że czyste i uporządkowane miejsce spotkań może pozytywnie wpłynąć na odwiedzającego nas klienta, jednak jak wywoływać dobre wrażenia za pomocą zapachów?

Wpływ zapachów na nastrój

Odpowiednio dobrane kompozycje zapachowe są w stanie zdziałać cuda. Wraz z każdym wdechem cząsteczki zapachowe dostają się do odpowiednich receptorów w naszym nosie, co doprowadza do reakcji łańcuchowej, na której skutek odczuwamy zmian nastroju.

Z tego też powodu na przykład odpowiednio dobrane nuty cytrusowe są w stanie dodać nam energetycznego „kopa”, idealny zapach cynamonu wnet poprawi naszą koncentrację.

Dlaczego warto stosować zapachy w biurach?

Managerowie wielu firm od lat stosują tak zwany aromamarketing – czyli oddziaływanie na podświadomość klientów za pomocą zapachów. Oczywiście dobre samopoczucie osób pracujących w biurze również jest bardzo ważne – wiele badań naukowych dowiodło, iż dobrze dobrany zapach może nie tylko przyciągnąć uwagę klientów, ale też i zwiększyć efektywność pracowników.

Jak dopasować zapach do pomieszczenia? Kolory a zapachy

Odpowiednio dobrane nuty zapachowe wywołają jeszcze lepsze wrażenie, gdy połączymy je z właściwymi kolorami.

Tak też zapachy kwiatów najlepiej współgrają z różowo-pomarańczową kolorystyką, natomiast woń wanilii, przypraw, oraz ambry, najlepiej przypasowana jest do fioletowych, czerwonych, lub bordowych odcieni.

Aby dobrać odpowiedni marketing zapachowy, musimy rozejrzeć się po pomieszczeniu i odpowiedzieć sobie, który kolor w nim przeważa. Wówczas najlepiej będzie wyszukać informacji na własną rękę, bowiem odcieni kolorów jest zbyt wiele, aby wszystkie informacje zebrać w jednym artykule.

Jak odpowiednio dobrać zapach do biura lub gabinetu?

Jeżeli zależy nam na jak największej wydajności pracowników, powinniśmy postawić na przyjemny zapach cytryn, mandarynek, lub grejpfrutów. Z kolei aby ostudzić nieco sytuację i pomóc się wszystkim zrelaksować, powinniśmy zdecydować się na zapachy stricte kwiatowe.

Miły zapach mięty natomiast w bardzo sprawny sposób pomoże wszystkim z natłokiem informacji i pomoże odświeżyć zmęczony całym dniem pracy umysł. Warto również zdecydować się na tematyczne, profesjonalne zapachy, przykładowo podczas uroczystości czy świąt. Pamiętajmy również, że częste odświeżanie powietrza za pomocą intensywnych zapachów sprawi, iż klientom dana placówka lepiej zapadnie w pamięci.

Świeczki zapachowe – zastosowanie w biurach

W biurach zastosować możemy również inne, bardziej wyrafinowane zapachy. Doskonałym wyborem będzie wówczas zakup świeczek zapachowych o przeróżnych woniach. Przykładowo zapach czekolady (Chocolate Pleasure) podniesie poziom endorfin, a także poprawi samopoczucie odwiedzającym. Odpowiednią świeżość powietrza oraz ciepłą zapewni także zapach wanilii (Vanilla Ice), dodatkowo łagodząc stres oraz strach – dlatego tak chętnie jest on wykorzystywany w biurach placówek medycznych.

Doskonałe pierwsze wrażenie wywoła także aromat oceanu (Coconut Breeze), świeży arbuz (Fresh Watermelon), a także wiele innych zapachów świeczek z naszego sklepu. Ciepłą atmosferę można zapewnić także decydując się na zakup bezwonnej wersji świeczek – dla stworzenia przyjemnego klimatu. Pamiętajmy również, że odpowiedni zapach dla naszego lokum będziemy mogli odkryć zupełnie sami – wystarczy poeksperymentować!

Jaki zapach do gabinetu kosmetycznego?

Odpowiednio dobrany aromat panujący w gabinecie kosmetycznym może pozytywnie wpłynąć na częstszy powrót klientów. Do gabinetu kosmetycznego przybywają osoby, które chcą maksymalnie się zrelaksować oraz odprężyć. Zadbajmy więc o to, by w dużym stopniu panował tam zapach świadczący o ekskluzywności – najlepiej sprawdzi się zapach szampana (Prosecco rose).

Jaki zapach do salonu fryzjerskiego?

W salonie fryzjerskim z kolei dobrze byłoby postawić na urzekające, drzewne zapachy, na przykład drzewa sandałowego. Z zadaniem powinny uporać się także nuty perfumowe, oraz aromaty egzotycznych roślin, takich jak zielonej herbaty (Green Tea). Jednak nie ukrywajmy faktu, że zapach lakieru do włosów oraz innych kosmetyków wykorzystywanych przez fryzjerów również bywa czarujący.

Jaki zapach do biura?

Sporo zależy od samego charakteru biura oraz rodzaju wykonywanej działalności. Lokum to jest miejscem, w którym możemy do woli eksperymentować, aby uraczyć naszych klientów jak najbardziej przyjemnym zapachem. Na salach konferencyjnych warto zadbać o zapachy uspokajające, o których mowa była już wcześniej. Biura z reguły są pomieszczeniami dość sporymi, dlatego warto zadbać również o automatyczny odświeżacz powietrza, który doskonale zamaskuje niemiłe wonie. Niezależnie od tego, na jaki zapach się zdecydujemy, warto będzie postawić na profesjonalne zapachy świec marki Macao Candles.

Jaki zapach do hotelu?

W hotelu powinniśmy zadbać o to, aby goście poczuli się jak u siebie w domu. W przypadku pokoi dobrym wyborem będą najróżniejsze wonie perfumowe, natomiast w obrębie strefy gastronomicznej dobrze byłoby dodać nut nieco wzmagających apetyt, takich jak kawa, wanilia, czy też pieczywo. Taka mieszanka aromatów przyciągnie większą ilość osób przebywających w obiekcie do stołówki. Podobnie jak w przypadku większych biur – w hotelu również przydałyby się dodatkowe odświeżacze powietrza.