Co to jest wosk sojowy
24 stycznia 2022
Prezent na Walentynki do 100zł
8 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Jakie naturalne świece zapachowe wybrać?

Naturalne świece zapachowe cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwa jest parafina, dlatego stawia na droższe, choć bezpieczniejsze alternatywy. Jakie jeszcze zalety mają świece sojowe? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać naturalne świece zapachowe

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto sięgnąć po świece naturalne. Najważniejszym z nich są wyżej wspomniane kwestie zdrowotne. Szkodliwość parafiny została już udowodniona wielokrotnie. Badania pokazują, że może prowadzić do zmian nowotworowych, chorób układu oddechowego, nerwowego i immunologicznego.

Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania z parafinowego wosku wydziela się toluen i benzen. Są to niebezpieczne substancje lotne, które szkodzą nawet zwierzętom domowym. Dlatego za świetną alternatywę uznaje się ekologiczne świece zapachowe. Produkuje się je z wosku sojowego, palmowego, kokosowego, rzepakowego lub pszczelego. Jednak to pierwszy z nich jest najbardziej popularny.

Świece sojowe to coś więcej niż bezpieczeństwo

Kwestie zdrowotne to nie jedyny powód, dla którego naturalne świece zapachowe są bezpieczniejsze. Przykładowo wosk sojowy rozgrzewa się do znacznie niższej temperatury niż parafina. To sprawia, że znacznie trudniej jest się nim poparzyć. Świece sojowe są więc bardziej pożądane w miejscach, w których przebywają dzieci i zwierzęta domowe. Ponadto taki wosk łatwo usuwa się z ubrań, mebli czy nawet dywanu. Nie pozostawia po sobie także tłustych plam.

Świece sojowe palą się bez dymu i sadzy. Po ich zgaszeniu w pomieszczeniu zostanie tylko przyjemny zapach, czego nie można powiedzieć po kontakcie z parafiną. Wosk sojowy jest także biodegradowalny i odnawialny, dlatego mogą po niego sięgać osoby, dla których ważne są kwestie ekologiczne. Jego produkcja nie szkodzi planecie. Jest wytwarzany z roślin, które nie wyjaławiają ziemi.

Pozostałe zalety świec naturalnych

Do pozostałych zalet naturalnych świec zapachowych należą:

  • właściwości relaksacyjne – spokojny wieczór ze świecą po ciężkim dniu w pracy może zdziałać cuda;
  • właściwości dekoracyjne – świece sojowe mogą przybrać prostą formę lub stać się małym dziełem sztuki; kilka świeczek ułożonych na półce jest ciekawym elementem dekoracyjnym;
  • właściwości zdrowotne – świece sojowe połączone z olejkami eterycznymi m.in. pomagają złagodzić napięcie nerwowe, redukują złe samopoczucie, ułatwiają zasypianie.

Jakie świece zapachowe wybrać?

Świece sojowe różnią się od siebie rozmiarem, wyglądem oraz oczywiście zapachem. Każdą z tych rzeczy warto wziąć pod uwagę, wybierając produkt do swojego wnętrza.

W Macao znajdziesz dwa rodzaje rozmiarów świec sojowych – 150 ml i 240 ml. Jeśli palisz je tylko okazjonalnie lub dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świecami, postaw na mniejszą gramaturę. W przeciwnym wypadku warto od razu zakupić duży rozmiar. Świece sojowe różnią się także od siebie zapachem. Możesz stworzyć w swoim domu wyjątkowy klimat za pomocą nut cynamonu, pomarańczy, szarlotki, grzańca, piernika, czekolady, wanilii i wielu innych.

Każda ze świec sojowych dostępna w Macao znajduje się w eleganckim szklanym opakowaniu z drewnianą przykrywką. Ich klasyczna forma i ciekawa kolorystyka sprawia, że produkty mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym. Z pewnością nie będziesz musiał/a chować jej głęboko w szafce.

Świeca sojowa pali się dłużej

Świeca sojowa pali się znacznie dłużej niż produkty z parafiny. Dlaczego? Spalanie odbywa się w niższej temperaturze, dlatego cały proces może trwać godzinami. Ponadto wosk sojowy pali się dokładnie. Na ścianach naczynia zazwyczaj nie pozostają resztki, dlatego też taka świeca może zostać z Tobą na dłużej.

Jak przedłużyć żywotność świecy sojowej?

Pomimo stosunkowo długiej żywotności świecy sojowej istnieją sposoby, które pozwolą Ci cieszyć się nią dodatkowe godziny więcej. Jakie? Przede wszystkim pierwsze palenie świecy powinno trwać tak długo, aby jej cała powierzchnia uległa równomiernemu stopieniu. To zapobiegnie tunelowaniu się świecy, dzięki czemu będziesz mógł/mogła długo cieszyć się jej zapachem. Ponadto jednorazowe palenie nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny. W przeciwnym wypadku szklane naczynie przegrzeje się, a w skrajnych warunkach może nawet pęknąć.

Aby świeca koiła Twoje zmysły przez długi czas, zadbaj także o jej knot. Przed każdym paleniem należy odpowiednio go przyciąć. Nad powierzchnią wosku powinno zostać go zaledwie 4 mm. Dzięki temu świeca będzie się spalać równomiernie.

wegańskie świece sojowe - różne pojemności i zapachy

Jakie naturalne zapachy sprawdzą się w Twoim domu

Podczas wyboru świec z wosku sojowego, warto brać pod uwagę głównie swoje własne preferencje. Jeśli uwielbiasz czekoladę, postaw właśnie na nią. A może wolisz lekki zapach świecy Prosecco rose? Sięgnij właśnie po te nuty zapachowe.

Warto jednak wiedzieć, że świeca sojowa może mieć także właściwości zdrowotne. Wprawdzie nie wyleczy Cię z przewlekłych chorób, jednak pomoże w osiągnięciu równowagi. Dlatego jeśli:

  • chcesz wprowadzić w pogodny nastrój, wybierz świecę o zapachu pomarańczy;
  • chcesz się wyciszyć i choć na chwilę zapomnieć o problemach – świeca o zapachu cynamonu sprawdzi się doskonale;
  • chcesz pozbyć się nadmiaru stresu i załagodzić problemy z zasypaniem – świeca waniliowa może Ci w tym pomóc.

Świeca sojowa z pewnością nie jest remedium na każde problemy. Może jednak pomóc Ci o nich zapomnieć choć na chwilę. Ponadto odpoczynek przy pięknym zapachu wielu osobom przynosi ukojenie i dodaje siły przed kolejnym dniem pełnym wrażeń. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty świec zapachowych!